
Stowarzyszenie Jeździeckie
im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej
Historia
W 2006 roku 8 sierpnia, w czwartym roku swojej działalności, nasze Stowarzyszenie Jeździeckie otrzymało prawo i przywilej noszenia
barw i wyróżników oraz dziedziczenia tradycji 4-Pulku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej i przyjęło imię Pułku.
Sekcja kawalerii ochotniczej, którą dowodzi Michał Kossowski, pełniący obecnie funkcję Prezesa Stowarzyszenia (kurs na dowódcę sekcji kawaleryjskiej w Starej Miłosnej odbył w 2002 roku), rozpoczęła swoje działania wraz z powstaniem naszego Stowarzyszenia w roku 2002.
Od dłuższego czasu Stowarzyszenie czyniło starania o przejęcie tradycji i wyróżników 4 Pulku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej.
Pierwszym krokiem było nawiązanie kontaktu z oficerem 4 PSK Ziemi Łęczyckiej w stanie spoczynku, panem mjr Władysławem Janiszewskim.
Pan mjr Janiszewski poparł nasze starania i skierował nas do Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu, której jest współtwórcą.
Następne kroki wykonaliśmy zgodnie z zaleceniami pani mgr Karoli Skowrońskiej Przewodniczącej Zarządu Fundacji, która po szerokim zapoznaniu się z działalnością Stowarzyszenia, była tak uprzejma, że prośbę Stowarzyszenia o uzyskanie prawa i przywileju noszenia barw i dziedziczenia tradycji 4 PSK Ziemi Łęczyckiej, skierowaną do Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie zaopiniowała pozytywnie.
W okresie od kwietnia do sierpnia 2006 trwały ożywione kontakty z panem mjr Zbigniewem Makowieckim Wiceprezesem Zarządu Zrzeszenia
Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie. W sierpniu Stowarzyszenie uzyskało aprobatę Zarządu Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie - dokument podpisał Prezes Zarządu rtm Ryszard Dębiński.
Uroczystego przekazania Stowarzyszeniu Jeździeckiemu Bierzewice ww. dokumentu dokonał mjr Zbigniew Makowiecki w dniu
8 października 2006 r. podczas I. Zawodów Kawaleryjskich Ku Chwale 4 PSK.



W dniach 7-8.10.2006 na terenie Stowarzyszenia w Rogożewku k/Gostynina odbyły się I. Zawody Kawaleryjskie ku chwale 4 PSK Ziemi Łęczyckiej.
Uczestnikami zawodów byli:
- Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. I. Pułku Ułanów Krechowieckich przy O.J. "Galop" w Kobyłce,
- Oddział im. 5.Pulku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki,
- Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8.Pulku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego z Krakowa,
- Stowarzyszenie Jeździeckie Bierzewice im.4. Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej.
Po przybyciu w piątek 8 października, zawodnicy wraz z końmi zostali zakwaterowani na terenie polowego obozu kawaleryjskiego.
W sobotę odbyły sie zawody sprawności kawaleryjskiej. Formuła zawodów powstała dzięki pomocy i uprzejmości Piotra Piaska - komendanta Oddziału im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki.
Przejażdżka zaprzęgami konnymi rozpoczęła uroczystości niedzielne. O godz.12:00 odbyła się msza św. polowa, odprawiona przez naszego księdza kapelana kanonika Wojciecha Huberta, proboszcza Parafii Bożego Miłosierdzia w Gostyninie. Uroczystość przyznania Stowarzyszeniu Jeździeckiemu Bierzewice prawa i przywileju noszenia barw i wyróżników 4-Pulku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej rozpoczęło odczytanie
przez Pawła Zajączkowskiego, ówczesnego Prezesa SJB, listu od mjr Władysława Janiszewskiego, przysłanego specjalnie na tę okoliczność.
Pan mjr Władysław Janiszewski nie mógł niestety przybyć osobiście.
Głównym punktem uroczystości było odczytanie przez mjr Zbigniewa Makowieckiego przybyłego z Londynu, aktu wystawionego przez Zarząd Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie - skarbnicy i strażnika etosu kawalerii II Rzeczypospolitej i podpisanego przez Prezesa Zarządu
rtm Ryszarda Dębińskiego, oraz przekazanie go na ręce Prezesa SJB Pawła Zajączkowskiego.
Wśród gości przybyłych na uroczystość byli:
Wójt Gminy Gostynin Jan Kazimierz Krzewicki,
Burmistrz Miasta Gostynina Włodzimierz Śniecikowski,
Starosta Gostyniński Jan Baranowski,
pani Tatiana Haackowa z Warszawy,
przedstawiciele Stowarzyszenia Szwadronu Jazdy RP im. i. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego ze Starej Miłosnej w osobach:
por rezerwy Tadeusza Kühna oraz por rezerwy Roberta Woronowicza.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom zawodów:
I miejsce - Piotr Piasek na koniu Kasztelan - w barwach 5.PU
II miejsce - Antoni Kossowski na koniu Melania - w barwach 4.PSK
III miejsce- Paweł Topczewski na koniu Priam - w barwach I PU
Na zakończenie z okazji zbliżającego się dnia św. Huberta odbyła się tradycyjna pogoń za lisem, której zwycięzcą został Piotr Piasek.